Otázky a odpovědi

Jak začít s realizací FVE

1.. Nejdříve nás kontaktujete.

2. Domluvíme se na obhlídce místa realizace FVE/výrobny.

3. Připravíme Vám Kalkulaci úspor, Kalkulaci optimálního navrženého řešení a investiční návratnosti.

4. Připravíme Vám cenový návrh realizace/rozpočet FVE. Ten bude obsahovat jednak cenu technologie a její montáže a také cenu potřebné úpravy stávajícího odběrného místa dle podmínek EGD.

5. Pro výrobny do 30 kW Vám předáme technickou zprávu a zjednodušenou výkresovou dokumenteci výrobny.

6.  Pro výrobny nad 30 kW Vám zpracujeme projektovou dokumentaci.

7. Pomůžeme Vám s podáním žádosti na připojení FVE/výrobny u EGD, viz níže.

8. Pomužeme Vám s vyřízením dotace z NZÚ až do výše 200.000,-Kč dle zvolené konfigurace FVE, viz níže.



Jak začít s žádostí na připojení FVE/výrobny

  1. Žádost o připojení: Zjednodušené připojení (zakázané přetoky), Připojení mikrozdroje do 100kW. K podání žádosti si připravte: Číslo spotřebního předávacího místa (EAN), Adresu místa spotřeby. Průvodce podání on-line žádosti zde.
  2. Před podáním žádosti si prověřte zda v místě Vaší spotřeby je připojení FVE na distribuční síť možné. Mapa připojitelnosti zde.
  3. Uzavření smlouvy o připojení: Po podání on-line žádosti Vám bude zaslána smlouva o připojení.
  4. Příprava odběrného místa na připojení - Vámi vybraná odborná elektromontážní firma provede instalaci výrobny včetně vyhotovení požadované dokumentace a přípravu elektroměrového rozvaděče podle podmínek uvedených ve smlouvě o připojení..
  5. Uvedení FVE/výrobny do provozu:

    Pro uvedení výrobny, do 100 kW do provozu je nutné provést proces umožnění trvalého provozu (dříve nazváno první paralelní připojení) výrobny v paralelním provozu s distribuční soustavou (proces UTP), na jejímž základě je vydáno konečné provozní oznámení. Proces zahájíte podáním žádosti o UTP – online formulář nebo pdf formulář D50. Žádost společně s ostatními povinnými přílohami zasílejte pouze v případě, že splníte příslušné podmínky stanovené ve Smlouvě o připojení a výrobna je schopna bezpečného a spolehlivého provozu. K podání žádosti budete potřebovat: Číslo spotřebního předávacího místa (EAN), Číslo Smlouvy o připojení výrobny, Adresa předávacího místa výrobny. Průvodce on-line formulářem UTP zde.

  6. Výměna elektroměru: Po vystavení Konečného provozního oznámení Vám bude vyměněn elektroměr.

  7. Žádost o připojení mikrozdroje můžete podat i volnou formou na e-mail: info@egd.cz. Text žádosti: Žádáme o připojení FVE/výrobny o výkonu: do 10 kW, u odběrného místa: EAN:............, Adresa odběrného místa:............. Prosíme o specifikaci podmínek připojení a uzavření smlouvy o připojení FVE/výrobny. Děkuji. S pozdravem Jan Novák.

Jaké jsou podmínky pro uvedení FVE do 30 kW do provozu?

1. Žádost o UTP Formulář D50 / online formulář Potvrzení odborné realizační firmy s vyjádřením, že vlastní FVE je provedena v souladu s podmínkami stanovenými uzavřenou smlouvou o připojení.

2. Zpráva o výchozí revizi FVE/výrobny Pro elektrické zařízení FVE a v případě dalšího elektrického zařízení nově uváděného do provozu, které souvisí s uváděnou FVE/výrobnou do provozu, přičemž revizní zpráva jednoznačně prokazuje, že zařízení je v souladu s odsouhlasenou projektovou dokumentací a je schopné bezpečného provozu. Dochází-li současně ke změně přípojky (ve vlastnictví výrobce), musí být součástí revize, že zařízení přípojky je schopné bezpečného provozu

3. Protokol o nastavení ochran V případě, že není součástí zprávy o výchozí revizi.

4. Dokument výrobního modulu potvrzující soulad příslušného výrobního modulu (VM) s požadavky RfG – více o VM naleznete zde: Modul 1 do 11kW, Modul 2 nad 11kW

5. Jednopólové schéma V případě, že od doložení tohoto dokumentu ke smlouvě o připojení došlo ke změně technických parametrů

Pro FVE/výrobny nad 30 kW naleznete podmínky uvedení do provozu zde. Pravidla pro provozování distribučních soustav zde.

Jak si požádat o dotaci NZÚ

1. Realizátor FVE Vám předá zjednodušený projekt FVE, který musí obsahovat technickou zprávu a Výkresovou část (zjednodušené schéma zdroje, umístění navrhovaného zdroje solárních panelů, jejich sklon a orientace ke světovým stranám.

2. Provedete vyhodnocení úspor v tomto nástroji xls. Pro solární ohřev vody použijete tento xls nástroj. V případě potřeby Vám s vyhodnocením úspor pomůžeme.

3. Podáte žádost o dotaci. K podání žádosti budete potřebovat si založit Identitu občana. Video návod k podání žádosti zde.

4. Dotace na elektromobilitu. Až na dva Wallboxy do jednoho RD. Max. výše dotace 60.000Kč.